Sızdırmazlık gereken odalar için yana kayar kapı (Otomatik / Manuel)
Sızdırmazlık Deney Raporu: TS EN 1026 – 215165

Hermetik kapılar bugünün ve geleceğin gereksinimlerini en titiz şekilde karşılamak üzere geliştirilmiştir. 2400 mm genişliğe kadar tek veya çift kanat üretilebilmektedir. Üç yönlü hareketi , kapandıktan sonra sıkıştırması ve burkulmaya karşı 63 mm lik çift odalı güçlü profilleri sayesinde sızdırmazlığı garanti eder.

Esdor® EHS-K Hermetik (sızdırmaz) Kayar Kapılar
 • Hastane ve laboratuarlarda,
 • Radyasyon sızdırmazlığı gerektiren röntgen odalarında,
 • Gaz sızdırmazlığı gerektiren odalarda,
 • Yüksek teknolojik ve farmasötik ürün yapan fabrikalar ve temiz odalarda,
 • Tiyatro vb. gibi ses yalıtımı gerektiren mekanlarda yaygın biçimde kullanılmaktadır.
Panel Çeşitleri:
 • Laminat panel ( 50 mm )
 • Paslanmaz çelik panel ( 50 mm )
 • Ses önleyici panel ( 50 mm Laminat , paslanmaz çelik )
 • Ateşe dayanıklı panel ( 50 mm Laminat , paslanmaz çelik )
 • Radyasyon geçirimsiz paneller ( 50 mm Laminat , paslanmaz çelik )
 • Cam panel ( 44 mm )
 • Opsiyonel: Pencere ( 50 mm ) – Pencere kurşunlu ( 50 mm )
Otomatik ve Manuel Hermetik Kayar Kapı Ölçüleri

Tek Kanat
…….. – 1000 / 2150-2500-3000
1001-1200 / 2150-2500-3000
1201-1400 / 2150-2500-3000

Tek Kanat/Çift Kanat

1401-1600 / 2150-2500-3000
1601-1800 / 2150-2500-3000
1801-2000 / 2150-2500-3000
2001-2200 / 2150-2500-3000
2201-2400 / 2150-2500-3000

ESDOR AKILLI KAPI TEKNOLOJİSİ:

Endüstriyel uygulamalarda karmaşık sistemlerin daha sorunsuz ve verimli çalışmasına olanak veren ve insan beyninin çalışma şekline yakın bir yapay zeka uygulaması oluşturma prensibi kullanılarak geliştirilmiştir.

Esdor Akıllı Kapı Teknolojisi ile çalışan kontrol mekanizması, algılama-yorumlama ve hareketlerini ona göre düzenleme prensibine dayanan Self-monitoring kontrol özelliğine sahiptir.

Esdor Akıllı Kapı Sistemlerinde bulunan ve akıllı (intelligent) olarak tanımlanan bu sistem sayesinde kullanım hatalarından kaynaklanacak bir çok arızaya karşı da kendini korur. Ayrıca kapı kanatlarının ağırlığına göre hız ayarını otomatik olarak yapması ve ani hareketlere izin vermemesi nedeniyle sistemsel hata kaynaklı arıza yapmama özelliğine sahiptir. Bu özelliği uzun yıllar sağlıklı çalışmayı garanti eder.

Esdor® Hermetik Kapı Sistemleri, ameliyathane, laboratuvar… gibi operasyon odaları başta olmak üzere hava, ses vb sızdırmazlık ihtiyacı bulunan her ortamda güvenle kullanılan bir sistemdir.

Uluslar arası standartları tamamen karşılayan ve T.C. Sağlık Bakanlığı ve TOKİ teknik şartnamelerine uygun profesyonel bir üründür. Hijyen şartlarını sağlayan ergonomik yapısıyla farklı bir ürün olan Esdor Hermetik Kapı Sistemleri manuel veya otomatik (Esdor Akıllı Kapı Teknolojisi ) olarak kullanılabilir.

A) ESDOR EHS-KM HERMETİK MANUEL KAYAR KAPILAR:

Sızdırmazlık (hermetik) ihtiyacı olan tüm mekanlarda, dış ortamdan gelecek toz, ses, hava vb hijyen bozucu unsurları engellemek ve gereksinimlere uygun hale getirilmiş iç ortam koşullarını korumak amacıyla tasarlanmış olan özgün bir hermetik kapı sistemidir.
Kullanılan materyallerin cinsi, şekli ve hermetik birleşim özellikleriyle farklı bir tasarim olan Esdor EHS Hermetik Kapı Sistemleri, iç ortamın yanı sıra dış ortamın korunması amacıyla da güvenle kullanılabilir.
Kapı kanatlarının hermetik kapanmasına ek olarak kanat içinde kullanılacak engelleyici unsurlarla radyasyon vb. zararlı sızıntılar önlenebilir. Kullanıcı ihtiyacına göre manuel veya otomatik olarak çalıştırılır.

 

 1. Hermetik Kapı kanatlarında kullanılan alüminyum profiller en az 2-2,5 mm et kalınlığında,
  34, 50, 80 mm genişlikte, 63 mm derinlikte ve eloksal boyalıdır. Profil kenarları yuvarlak hatlı olup toz ve bakteri barınmasını engeller.
 2. Alüminyum ray ile kilitlemeli ve eğimli özel kapakları, toz ve bakteri barındırmama özelliğine sahiptir.
 3. Tek veya çift kanat kapı kanadı kapanırken sabit kısımlara ve zemine otururarak sıkıştırır.
  Kapı kanatlarının çevresinde bulunan antibakteriyel silikon contalarla hava sızdırmazlığı sağlanır.
 4. Açılma genişliği 2200 mm, açılma yüksekliği 2500 mm’ye kadar yapılabilmektedir.
 5. Üç boyutlu ayarlanabilir tekerlekler ve hermetik kapanmayı sağlayıcı zemin klavuzu vardır.
 6. Çarpma durumunda kayar kanatların raydan çıkmasını önlemek üzere dizayn edilmiş kontur
  tekerleri vardır.Tüm tekerler ihtiyaç olması durumunda değiştirilebilir.
 7. Kapı boşluğunu çerçeveleyen yan duvarları, kanatta kullanılan panel malzemesi ile duvar
  kenarları bağlantı vidaları görünmeyen özel profillerle kaplanır.
 8. Kapı kanatlarında MDF üzerine çift yüzlü 50 mm laminat panel, 50 mm paslanmaz çelik panel veya 4+4+26+4+4 mm kalınlıkta özel lamine cam kullanılabilir. Ayrıca kurşun levha vb özel sızdırmazlık elemanları kullanılabilir.
 9. Opsiyonlar: Pencere, mekanik kilitleme çeşitleri, tek hareketle kapının açılmasını sağlayan özel kapı kolu (Waldoor dizayn), tek taraflı kapı kolu, iki kanatlı kapı, ses önleyici panel, ateşe dayanıklı panel, cam panel ve cam olmayan panellerin içerisinde 400/400 mm, 600/300 veya 600/600 mm pencere opsiyonları bulunmaktadır.
B) ESDOR EHS-KO HERMETİK OTOMATİK KAYAR KAPILAR:

Esdor EHS Hermetik Kapı Sistemleri otomatik çalıştırılmak istendiğinde Esdor Akıllı Kapı Mekanizmalarıyla hermetik otomasyon sağlanır. Kullanıcıların birçok hassas ayarı yapmasına imkan vererek konforlu bir kullanım sunar.

 

 1. Bilgisayar kontrollü sisteme sahip olup, tüm hareketlerini kendisi kontrol eder. Açma, kapama frenlemelerini otomatik olarak kendisi ayarlar. Yüksek hızdan yavaş hıza geçmesi yumuşak olur. Hareketlerini sürekli olarak hesaplar. Kullanım hatalarından kaynaklanacak arızalara karşı kendini korur.
 2. Otomatik açma-kapama, tamamen kapalı, kilitli, tek yönde kilidin her kapanışta kilitlenmesi, istenilen ölçüde ayarlanabilen kış açıklığı, tamamen açık, alarm, acil açılma, gece kilidi, sıralı açılma (airlock) vb gibi kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun fonksiyonları seçebilmesine imkan veren kullanıcı kolaylıkları bulunmaktadır.
 3. Kullanıcı tarafından, açık bekleme zamanı, kış pozisyonu, kapanma hızı, yavaş kapanma hızı, kapatma hassasiyeti, yavaş kapanma hassasiyeti, kapalı tutma kuvveti, açma hızı, yavaş açma hızı,yavaş açma hassasiyeti, açık tutma kuvveti, sesli uyarı, motor yönü, kilit tipi ayarları yapılabilir.
  Kullanıcının eliyle 5 cm açması durumunda kapı kontrol mekanizması, otomatik olarak devreye girer ve açılır. Programlanacak bir süre sonunda otomatik kapanır veya tamamen manuel olabilir.
 4. Radar, el yaklaşım cihazı, kart okuyucu, şifre cihazı, buton vb. açma sistemleri ile otomatik olarak açılıp kapanır. Ayrıca kapı kilitli konumda iken dışarıdan açabilme düzeneği bulunmaktadır. Acil açılma ve açık bekleme özelliği vardır. (Aksesuar bağlantıları için 12/24 Vdc enerji mevcuttur.)
 5. Açık kalma süresi 0 – 60 sn ayarlanabilir.
 6. En yüksek kapı ağırlığı 175 kg’dır. Kanat ağırlığına göre hızları:
  115 kg ağırlığa kadar: 0.6 m/sn
  115-175 kg ağırlığa kadar: 0.4 m/sn’dir.
 7. Çalışma voltajı 230 volt olup, elektronik ünite elektrik dalgalanmalarında ve her türlü şase durumunda kendi korur, herhangi bir arızaya yol açmaz.
 8. Motor DC tip, periyodik bakım gerektirmeyen, yoğun kullanıma uygun ve titreşim yapmaması için süspansiyon sağlayacak şekilde monte edilmiştir.
 9. Kapı, elektrik kesintilerinde manuel olarak rahat açılıp kapatılabilecek olup elektrik kesilmesi sonrası mekanizma, otomatik olarak kendini programlar.
 10. Açılma, kapanma sırasında önde veya arkada bir engelle karşılaştığında (fotosellerin dışında) otomatik hareketini geri alması için “geri dönüş hassasiyeti” vardır.
 11. Normal çalışmada mevcut durumunu bildiren LED göstergeleri vardır. Göstergede o anki
  durumunu ve herhangi bir arıza durumunu harfler ya da sayılarla bildirir. Hata durumunda ses uyarı sistemi ile hataları duyurur.
ESDOR EHS HERMETİK KAPI SİSTEMİ

Hermetik kelimesi “anlaşılması zor, büyüğe ait” anlamları da olmakla birlikte sanayi ürünlerinde “ sımsıkı kapalı, hava geçirmez, sızdırmaz” anlamında kullanılır.

Otomatik kapı sistemleri içerisinde de sızdırmazlık özelliğine sahip olan kapılar hermetik kapı olarak tanımlanır.
Operasyonel işlerin yapıldığı alanlarda hijyen sağlamak için mutlaka kapılarının da sızdırmaz özellikte yapılması gerekir. Hastanelerin ameliyahane veya reanimasyon kısımlarında hem hijyeni hem de ortam havasının basınç, ısı vb.özelliğini korumak amacıyla mekanın hermetik kapıyla koruma altına alınması sağlanır.

Benzer şekilde farmasötik üretim tesisi, gıda üretim tesisi gibi hassa üretimlerin yapıldığı alanlarda iklimlendirme ve hijyen temin etmek için hermetik kapılara ihtiyaç vardır.

ESDOR Hermetik Kapılar bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla üretilmiştir.

Kullanıcı isteğine göre 2400 mm. genişliğe kadar tek kanat, çift kanat, otomatik veya manuel olarak üretilmektedir.

ESDOR Hermetik Kapılar özel tasarım alüminyum profillerle oluşturulmaktadır. Zira toz tutmaya elverişli yüzey ve detaylar hermetik kapılara uygun değildir. Antibakteriyel özellikli malzemelerle üretilen kapı kanatlarında, yalıtım ihtiyacına uygun panel çeşitleri uygulanabilir. Kurşunlu veya farklı dansitelere sahip poliüretanlı paneller kullanılır.

ESDOR Hermetik Kapılar işleyiş sistemiyle de diğer yana kayar kapılardan farklıdır. Normalde bir düzlem üzerinde sağa ve sola olmak üzere iki yöne doğru açılma ve kapanma işlemi gerçekleşir. Hermetik kapıda ise üçüncü bir hareket daha gereklidir. Düzlem üzerinde kayarken tam kapanma ya da açılma esnasında anlık bir hareketle kapı kasasının üzerindeki oturma alanına doğru hareket ederek sıkıca oturur.

“Açılma, kapanma ve kasa üzerine oturma” olmak üzere üç yönlü hareketle kapının sızdırmazlık özelliği sağlanır. Kapı kanadının bu hareketlerinin otomatik kontrolü ESDOR EHS akıllı kapı ünitesiyle gerçekleştirilir.

Esdor EMS 100 Menteşeli Otomatik Kapı Ünitesi açma kapatma kolaylığı ve aynı zamanda da güvenlik gerektiren mekanlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir üründür. Sözgelimi yaşlı bakımevlerinde yaşlıların Esdor EMS 100 Menteşeli Otomatik Kapıyı kolaylıkla açıp gidebilmesi ve arkasından kapının kendi kendine kapanabilme özelliği çok önemlidir. Zira...

“Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığını” ifade eden kapı, aynı zamanda “Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân”anlamında da kullanılan “sıcak” bir kelimedir. Çünkü kişinin, kurumun, şehrin özelinin başladığı kutsal bir noktadır. O noktadan öteye izinsiz...