Bir deniz taşıtı olmaktan çok “Statü ve Güç” göstergesi niteliği taşıyan Yatlar, sahibinin özel ihtiyaç ve zevkine göre tasarlanarak üretilir. Adeta özel dikim elbise gibi kişiye özel olduğu için özgün projeler gerektirir. Dünyada süper yatlarıyla adını duyuran işadamlarının, liderlerin, ünlülerin vb. yatları, helikopter pisti ve hangarından çok sayıda güverteye, birkaç adet havuzdan sinemaya, kütüphane ve oyun salonlarına basketbol sahasından tiyatro salonuna kadar akla gelebilecek her ihtiyacı karşılayacak bölümlerin yer aldığı büyüklük ve donanıma sahiptir. Özel tasarım ve malzemelerle üretildikleri için en mükemmel olma konusunda bir çeşit yarış içindedirler. Her biri bir hazine değerinde olanların yanısıra mavi yolculuklar veya kiraya verilmek amacıyla tasarlananlar da mevcuttur.

Hangi statü ve boyutta olursa olsun her yatın olmazsa olmazları vardır. Bunların

  • Yüksek açma kapasitesi ( 8m. Kadar)
  • Hava ve Su Sızdırmazlığı
  • Açılma-kapanma güvenliği
  • Kullanım kolaylıkları
  • Acil durum fonksiyonları

başında “Fonksiyonellik ve Güvenlik” gelir. Çünkü denizin asla şakası yoktur. Parasal veya görsel değeri ne olursa olsun hiç değişmeyen ve ihmale gelmeyen kurallarını işletir. Bu sebeple yat üreticileri konfor ve lüksü güvenliği karşılamak şartıyla sağlarlar.

Esdor bu kritik noktada kullanıcı ve üreticilere inovatif çözümler sunar.

Bazı özellikler

Gemi, Vapur ve Yatların giriş- çıkışlarının kontrol altına alınması amacıyla kullanılan endüstriyel kapı tipleri, 8.00 M ye kadar istenilen açıklıkta ihtiyaca göre projelendirilerek uygulanır.

Hava ve su sızdırmazlığı gereken yerler için 2400 mm ye kadar tek veya çift kanatlı yana kayar hermetik kapılar uygulanarak hava ve aynı zamanda su sızdırmazlığı sağlanmaktadır.

ESDOR Otomatik Gemi, Vapur ve Yat Kapıları açma kapasitesinin yüksekliği, açılma ve kapanma güven-liği, kullanma kolaylığı bakımından yüksek niteliklidir.

Korozyona karşı dayanıklı sağlam yapılı bileşenlerden oluşan kapıların, mekanik sistemlerinin özel dizaynı da sağa -sola 10 derece eğim toleransı sağlamaktadır.

Nemden,sarsıntıdan,ısı değişikliklerinden etkilenmeyen sistem,hatalı kullanıma izin vermemektedir.

Ancak acil durumlarda kolaylıkla müdahale edilebilme fonksiyonununa sahiptir.

Vapur ve Yat Kapı Örnekleri